محک، موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان
 
 
 
کسب بالاترین امتیاز استاندارد SGS در ایران توسط محک
 
صفحه اصلی می خواهم با محک آشنا بشوم در محک چه می گذرد اخبار کسب بالاترین امتیاز استاندارد SGS در ایران توسط محک

محک اولین دارنده گواهینامه SGS در خاورمیانه

محک در سال 1386 به عنوان اولین سازمان غیر دولتی در منطقه خاورمیانه، گواهینامه‌ی NGO BENCHMARKING  را از شرکت بازرسی بین المللی SGSسوییس، دریافت نمود.
این گواهینامه، که بر اساس استاندارد‌های بین المللیِ عملکرد سازمان‌های غیر دولتی طراحی شده است، آنها را در نُه حوزه هیأت امنا، چارچوب استراتژیک، مدیریت صداقت، ارتباطات، منابع انسانی، تخصیص و کنترل منابع مالی، عملیات اجرایی، نتایج عملیات و بهبود مستمر، مورد ممیزی قرارداده و در صورت رعایت بهترین شیوه‌های کاری در این نُه حوزه، گواهینامه بین المللی اعطا می‌گردد و امتیاز سازمان در این گواهینامه مشخص می‌شود.

سیر صعودی امتیازات محک از ممیزی سال 2007 تا 2012 

مهم‌ترین اولویت محک در تصمیم برای انجام این ممیزی، فراتر از اخذ گواهینامه بوده و هدف، تطبیق عملیات اجرایی و فرآیندهای کاری سازمان با یک استاندارد بین المللی است. محک همگام با این هدف، به دفعات موفق به اخذ گواهینامه SGS با سیر صعودی امتیازات شد و در آخرین ممیزی در سال 2012 با کسب امتیاز 1/91 بالاترین رتبه در میان مؤسسات دارنده این گواهینامه در ایران را به خود اختصاص داد.

تحقق بیانیه چشم انداز محک با کسب مقام دهم در میان مؤسسات مردم نهاد در جهان

بر اساس گزارش OF BENCHMARKS BENCHMARK از شرکت  SGS، در سال 2010 محک با کسب امتیاز 5/85 ، مقام 17 ام را بین 103 موسسه در دنیا کسب کرد و اکنون در سال 2012، مقام دهم را بین 219 مؤسسه مردم‌نهاد در جهان، دارا است. همچنین محک جزو معدود مؤسساتی است که در حوزه "روابط عمومی(ارتباطات)" که یکی از نُه حوزه ممیزی می‌باشد، به امتیاز 100 دست یافته است.
نتیجه ممیزی سال 2012 نه تنها به دلیل بالاترین امتیاز استاندارد کسب شده در کشور حائز اهمیت است بلکه حاکی از دستیابی سازمان به یکی از اساسی‌ترین بخش‌های بیانیه چشم‌انداز خود در برنامه استراتژیک اول(1389-1386) است. بر طبق این بیانیه محک بر آن بود تا در زمره یکی از ده سازمان برتر جهان باشد و اکنون با قرار گرفتن در رتبه دهم و تحقق این هدف امید دارد تا در رأس برترین سازمان‌های مردم‌نهاد قرار گرفته و بالاترین سطح خدمات را به کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های ایشان ارائه دهد.

سیر صعودی شفافیت، اثر بخشی و کارایی سازمان

استانداردSGS از منظر دیگری نیز سازمان را ارزیابی می‌کند. از مجموع امتیازات، وضعیت سازمان در سه محور شفافیت، اثر بخشی و کارایی بررسی می‌شود که در این مورد محک همواره سیر صعودی پیموده و رشد امتیازات در نمودار ذیل قابل مشاهده است:فرهنگ سازی و نگاه به آینده

موجب خرسندی و سربلندی تمامی اعضای خانواده بزرگ محک است که اقدامات محک برای قرار گرفتن در چارچوب استاندارهای بین المللی و تلاش جهت توسعه، نشر و ترویج فرهنگ کیفیت و استانداردسازی فرآیندها و همچنین توسعه عملکردهای موثر سیستم‌های مدیریت، مورد استقبال سایر سازمان غیر دولتی و مؤسسات خیریه کشور نیز قرار گرفته است و آنها نیز تلاش در این راستا را آغاز کرده‌اند.
محک ضمن اعلام این که اولویت سازمان تعهد به اجرای توصیه‌های استانداردها و گواهینامه‌های بین المللی است و به اخذ گواهینامه در رتبه دوم می‌اندیشد، این موفقیت را به تمامی اعضای خانواده بزرگ محک تبریک می‌گوید و امید دارد تا با همراهی تمامی یاوران روز به روز در مسیر تعالی سازمان و گسترش کمی و کیفی حمایت‌های همه جانبه از کودکان مبتلا به سرطان گام بردارد.