آخرین بروز رسانی اخبار سایت چهارشنبه 3 بهمن 1397
 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 

 

  

 
 
کاهش دغدغه روانی فرزندان محک و خانواده آنها، از مهم‌ترین وظایف روان‌شناسان است
 
کودکان مبتلا به سرطان تنها نیستند
 
مریم محمدعلی، سرپرست روان‌شناسی مؤسسه خیریه محک با بیان آنکه روزانه  80کودک مبتلا به سرطان به همراه خانواده خود به بیمارستان محک، برای انجام مراحل درمان، مراجعه می‌کنند گفت: «والدين از لحظه‌اي كه كودكان خود را براي درمان مي‌آورند، نگران سلامتی او هستند. نخستین گام برای اینکه آن‌ها بتوانند بیماری فرزند خود را بپذیرند، این است که از لحاظ روانی و براساس تکنیک‌های روان‌شناختی شامل آرام‌سازی، همدلی، ایجاد امید و انگیزه آماده شوند. این کار توسط متخصصان خدمات حمایتی که در کنار کادر درمانی حضور دارند انجام می‌شود. به همین خاطر روان‌شناسان علاوه بر حمایت از بیمار، باید در کنار خانواده او نیز حضور داشته باشند تا بتوانند در مسیر درمان مسائل روانی، مشاوره‌‌های فردی و گروهی، بحران سوگ و... را برای آنها هموار سازند.»
 
او با تأکید بر اینکه کودکان در مسیر درمان سرطان تنها نیستند افزود: «حضور روانشناسان در کنار کادر درمان اهمیت زیادی دارد تا جایی که بسیاری از بیمارستان‌های پیشرفته در سراسر جهان، مددکاران اجتماعی و روانشناسان را با پزشکان همراه می‌کنند تا بیماران در مسیر درمان با مشکلات روحی و روانی کمتری روبرو شوند و روزهای درمان خود را با امید و انگیزه بهبودی سپری کنند. بیمارستان محک نیز از این امر مستثنی نیست و همواره حضور پررنگ و مؤثر تیم خدمات حمایتی در کنار کادر درمانی دیده می‌شود.»
 
سرپرست روان‌شناسی محک کنترل بحران روانی ایجاد شده در کودک مبتلا به سرطان و خانواده او را براساس روش‌های علمی و استاندارد، از وظایف روان‌شناسان دانست و ادامه داد: «روان‌شناسان مسیر درمان را که با دغدغه‌های روانی زیادی بیماری برای کودک و خانواده‌ا‌ش همراه است تسهیل می‌کنند. آنها پس از ترخیص کودک نیز همراه او هستند. همچنین در صورت فوت کودک، خدمات مشاوره‌ای و روان‌درمانی را خانواده کودک از دست رفته ارائه می‌دهند.»
محمدعلی در پایان ضمن تبریک روز جهانی روان‌شناس و مشاوره گفت: «محک در تلاش است تا روان‌شناسان و متخصصان خدمات حمایتی را در کلیه بیمارستان‌های دارای بخش خون و آنکولوژی کودک در سراسر کشور مستقر کند تا در سايه این حمايت، هيچ خانواده‌اي در مسير درمان فرزند خود تنها نماند و حمايت‌هاي لازم را به طور يکسان، در سراسر ايران، دريافت کند.»
ارسال این صفحه برای دوستان